SOMMERHILSEN 2026

Postet av Norges Fekteforbund den 26. jun 2026

Foto: Norges Fekteforbund/KI-generert.

Fekteforbundet ønsker alle en god sommer og gir samtidig en kort status etter et begivenhetsrikt halvår.

Norske fektere har hatt en sterk sesong med gode resultater i både verdenscup, europacup og internasjonale mesterskap. 

Sesongen startet med 14 medaljer i ungdomsstevnet Kungsbacka Masters i Sverige, hvor de norske utøverne tok hele fem gullmedaljer og markerte seg bredt i flere aldersklasser.

I juniorverdenscupen i Kairo leverte det norske jentelaget en imponerende 7.-plass. Sammen med guttelagets 8.plass i Vrsac var dette de to beste resultatene i juniorklassen.

Videre ble det norsk bronse på europacupstevnet i U23-klassen i Latvia, og gode plasseringene i junior- og kadett-EM der blant annet guttenes kadettlag ble nr. 8

Videre fulgte sterke prestasjoner i seniorklassen Tyskland og Serbia, der norske utøvere oppnådde flere topplasseringer og viste god bredde på tvers av aldersklassene.

I Italia ble det en stor norsk triumf med to gullmedaljer i veteranklassen, før Norge senere kunne feire en bronsemedalje i Europacupen. I Tyskland fortsatte fremgangen med enda et norsk gull for de eldste norske fekterne.

På stevner i Sverige ble det nok en gang medaljefangst med ett gull og én bronse, mens de norske utøverne avsluttet perioden med solide prestasjoner under U23-EM 2026, hvor flere utøvere oppnådde sterke plasseringer og bekreftet Norges konkurransekraft også på dette nivået.

Samlet viser resultatene en sesong med betydelig fremgang for norsk fekting, der det er er spesielt gledelig at utøverne i yngre aldersbestemte klassene hevder seg godt.

Viktig Fekteting
En viktig begivenhet første halvår var Fektetinget som ble avholdt i juni.

Tidligere har tinget vært avholdt på en søndag, etter et lørdagsmøte med informasjon- og diskusjoner for klubbrepresentantene.

For å sikre at alle ting-delegatene fikk med seg begge deler, ble tinget i år gjennomført over to dager.

Delegatene behandlet en rekke saker og fikk en grundig gjennomgang av den alvorlige situasjonen norsk fekting står i.

Etter sterk vekst fram til 2019 mistet sporten nær en tredjedel av medlemmene under pandemien, samtidig som mange tillitsvalgte forsvant.

Denne tingperioden har Fekteforbundet prioritert å støtte klubbenes arbeid med rekruttering og medlemsutvikling gjennom ulike tilskuddsordninger.

Flere klubber har hatt god vekst, men samlet sett er medlemsutviklingen fortsatt utfordrende.

To klubber klarte kravene til KvalitetsFekteklubb nivå I og de fikk utdelt diplom på tinget.

Fekteforbundet håper at flere klubber vil la seg inspirere og forbedre klubbdriften sin tilstrekkelig til å kunne oppnå stempel som KvalitetsFekteklubb.

Det lave medlemstallet påvirker både klubbøkonomien og forbundets framtid. Antallet aktive medlemmer er nå under grensen som kreves for å opprettholde status som eget særforbund i Norges idrettsforbund.

Dersom utviklingen ikke snus, kan det få store økonomiske og organisatoriske konsekvenser for både forbundet og klubbene.

Hvilke konsekvenser det kan få, skal ut på høring over sommeren, før Idrettstinget våren 2027 skal vedta hva som skjer med særforbund som ikke oppfyller kravene.

Delvis nytt styre
Fektetinget valgte et delvis nytt styre med Ole Eeg som gjenvalgt president og Aina Grødal som ny visepresident.

Vilde Tengesdal og Guy Kværnberg ble gjenvalgt, mens Endre Kolbjørnsen er nytt styremedlem. Varamedlemmer er nyvalgte Victoria Frivik og Magnus Breimo.

Tinget vedtok også en ny langtidsplan med tilhørende budsjett. Mange av sakene som ble vedtatt på tinget har budsjettmessige konsekvenser. Revidert plan og budsjett publiseres derfor etter at styret er konstituert.

Blant de viktigste vedtakene er:

  • Kvalitetsfekteklubb konseptet opprettholdes
  • En lavterskel rekrutteringsstøtte på kr. 10 000,- per klubb opprettholdes i 2026 og 2027

Fekteforbundet håper dette motiverer klubbene til å intensivere arbeidet med å skape attraktive tilbud som både bidrar til å beholde medlemmer og rekruttere nye.

«Sammen vil vi kunne klare kravet til antall aktive medlemmer ved en 10 prosent netto vekst i alle klubber. Sagt på en annet måte, 7 medlemmer i netto vekst per klubb er ikke en umulig oppgave, men vil kreve at vi jobber godt sammen»  
- Ole Eeg, gjenvalgt president i Norges Fekteforbund

Kurs og kompetanseoppbygging
For en liten idrett er trenerkurs, dommerkurs og stevnelederkurs spesielt viktige fordi idretten ofte har få ressurser og er avhengig av at mange bidrar med flere roller.

Etter en tingperiode hvor det ikke har vært avholdt noen kurs, blir dette et prioritert område fremover.

Digitale e-læringskurs innen dommerutdanningen og stevneledelse vil erstatte klasseromsundervisningen på kveldstid. Dette vil gjøre det enklere å utdanne flere.

Fekteforbundet er dessuten i gang med å planlegge Trenerkurs 1 og 2. Disse kursene består både av e-læring og fysiske helgesamlinger.

Trenerkurs sikrer at trenere har kunnskap om teknikk, trening, sikkerhet og motivasjon. Gode trenere gir utøverne bedre utviklingsmuligheter, bidrar til mestring og idrettsglede, og forebygger skader og feiltrening.

Ikke minst hjelper dette klubbene til å beholde medlemmer over tid.

Dommerkurs sørger for at konkurranser blir gjennomført rettferdig og i henhold til regelverket. Utdannede dommere skaper tillit til konkurransene, og reduserer risikoen for konflikter og misforståelser.

Stevnelederkurs gir kompetanse til å planlegge og gjennomføre stevner. Dyktige stevneledere sørger for at stevner gjennomføres trygt og effektivt. De bidrar til gode opplevelser for utøvere, publikum og frivillige.

Dessuten gjør de det mulig for flere klubber å arrangere stevner.

Mer informasjon om kursene vil komme etter sommerferien.

Synliggjøring av fekting
Fekteforbundet ønsker å synliggjøre aktivitetene i norsk fekting gjennom nettsider, Facebook og Instagram, og oppfordrer alle til å følge, dele og bidra til å øke interessen for sporten.

Klubbene oppfordres til å planlegge nybegynnerkurs og annet rekrutteringsarbeid tidlig etter sommerferien, og de som ennå ikke har søkt rekrutteringsstøtte oppfordres til å utarbeide en vekststrategi for klubben, samt også jobbe med sertifiseringskriteriene for å bli kvalitetsklubb.

Forbundskontoret holder stengt i juli. Norsk fekting er helt avhengig av frivillige, og vi retter derfor en stor takk til alle tillitsvalgte, trenere, dommere og andre som bidrar. God sommer!