LANSERING AV DIGITALT DOMMERKURS

Postet av Norges Fekteforbund den 28. okt 2026

András Borsodi, er en av to norske dommere med internasjonal dommerlisens. Foto: Norges Fekteforbund

Fekteforbundet lanserer nå et digitalt dommerkurs som kan gjennomføres når det passer. 

Et tilstrekkelig antall kvalifiserte dommere er avgjørende for å kunne gjennomføre stevner og mesterskap i fekting. For å sikre nøytral dømming, både nasjonalt og internasjonalt, er det etablert en ordning der deltakende klubber eller særforbund stiller med pliktdommere.

De norske fekteklubbene må derfor ha et tilstrekkelig antall kvalifiserte dommere til norske stevner og mesterskap. Det samme må Norges Fekteforbund ha for å stille med pliktdommere når norske fektere konkurrerer internasjonalt.  

Dommerutdanning er dermed en viktig og kontinuerlig oppgave.

Fekteforbundets dommerkomité har ansvar for den norske dommerutdanningen. De har tidligere arrangert fysiske kveldskurs, gjerne i forkant av stevner. 

Ettersom interessen for disse kursene har vært begrenset de siste årene, er det besluttet å digitalisere opplæringen.

Nå kan du ta dommerkurset digitalt!

Norges Fekteforbund lanserer nå et digitalt dommerkurs. Kursinnholdet er oppdatert og videreutviklet fra de tidligere fysiske kursene og omfatter teorien som er obligatorisk på veien for å bli regional- og nasjonal dommer. Dette kan man gjennomføre på egenhånd når det passer. 

Dommerkomiteen vil fortsatt kunne arrangere fysiske kurs etter ønske fra klubbene. Den praktiske eksamineringen vil bli gjennomført fysisk på stevner i Norgescupen.

Vil du bli fektedommer?

[TA DOMMERKURSET HER]

Logg inn med Idrettens ID for å starte kurset.

Les mer om Norges Fekteforbundets dommerutdanning via denne lenken.